Pies to najlepszy przyjaciel człowieka niestety nie każdy człowiek potrafi to zrozumieć i tak postrzega rolą psa w swoim życiu. Niestety psy staja się ofiara przemocy, gdzie ludzie traktują je w sposób przedmiotowy. Nie zaspokajają ich potrzeb, dowartościowują się źle traktując swoich czworonożnych podopiecznych (nie tylko psy). Psy trafiają do schronisk, fundacji lub są odbierane interwencyjnie. Im bardziej popularna staje się dana rasa psa tym więcej pojawia się pseudohodowli, gdzie mamy do czynienia z chowem klatkowym i „produkcją” szczeniaków. Pieski te mona kupić taniej ale zachodzi większe prawdopodobieństwo chorób genetycznych u nich niż z hodowli należącej do Związku Kynologicznego w Polsce, który stawia konkretne wymogi aby suka była suką hodowlaną, a pies reproduktorem.
Jak zacząć pracę z psem po przejściach?
Z psami po przejściach zaczynamy pracę głównie na zbudowaniu poczucia bezpieczeństwa u psa (nie należy skupiać się najpierw na problemie) – dążymy do przyjemnego skojarzenie psa z człowiekiem. Używamy przede wszystkim pozytywnego wzmocnienia (smaczek, kontakt socjalny, zabawa – możliwość wykorzystania klickera). Obserwujemy psa i staramy się rozwinąć jego umiejętności i talent (a każdy pies ma jakieś zdolności). Trenując z psem dążymy do generalizacji danego zachowania wyrabiając w psie pozytywne skojarzenie. Staramy się zapewnić jego potrzeby oraz poprawić nastrój psa.
Podstawowe potrzeby psa
Aby czuć się dobrze pies musi mieć zaspokojone tzw. podstawowe potrzeby:
jedzenia, picia, mikcji, defekacji, odpoczynku/snu, poszukiwania partnerów seksualnych i reprodukcji i potrzeby wyższe: kontaktów socjalnych z innymi gatunkami, kontaktów socjalnych z przedstawicielami tego samego gatunku, kontaktu z człowiekiem, ruchu/eksploracji, zabaw łowieckich, kopania, szczekania/wokalizacji, pieszczot/dotyku.
Pracując z psem pamiętać należy, że ludzkie gesty mogą być odbierane przez psy jako zagrażające. Do nich należą m.in.:
dotykanie psa od góry, nachylanie się nad psem, wpatrywanie w oczy, tarmoszenie psa, napieranie na psa w celu przesunięcia, krzyk, wymachiwanie rękoma, przytrzymywanie w bezruchu, obejmowanie, pokazywanie zębów (nawet w uśmiechu).
W takich sytuacjach pies może wysyłać sygnały agonistyczne. Mają one na celu zwiększenia dystansu, przekazaniu drugiemu osobnikowi (w tym wypadku człowiekowi) komunikatu o niechęci do kontaktu lub wejścia w daną sytuację. Głównie są to takie jak:
dystansujące (w tym grożące) np.: warczenie, napięta sylwetka, sztywne mięśnie ciała i głowy, obnażanie zębów z unoszeniem fafli, marszczenie nosa, kłapanie zębami w powietrzu, łapanie zębami, podszczypywanie, ugryzienie.
uspokajające ( w tym uległości i stresu) np.: odwracanie głowy i ciała, oblizywanie nosa i powietrza, ziewanie, mróżenie oczu, siadanie i przypadanie do ziemi, spowolnienie ruchów i zastyganie w bezruchu, podnoszenie łapy i obchodzenie łukiem, węszenie, drapanie się.
Pamiętać należy, że wszystkie sygnały wysyłane przez psy zawsze powinny być odczytywane przez człowieka w odpowiednim kontekście.
Co świadczy o tym, że pies się stresuje?
Komunikację z psem człowiekowi ułatwia znajomość głównych sygnałów jego stresu. Należy na nie zwracać uwagę w odniesieniu do naszego psa ale tez i innych. Wartym podkreślenia są:
- zwiększona częstotliwość oddawania moczu i wypróżnień,
- oblizywanie fafli i powietrza,
- wymioty i biegunka,
- przeciąganie się,
- otrząsanie się,
- dezorientacja,
- brak apetytu,
- szybki, płytki lub głęboki, sapiący oddech,
- brak skupienia i trudności w koncentracji uwagi,
- spocone opuszki łap,
- ziewanie,
- wzmożona aktywność, frustracyjny wigor, nadmierna reaktywność,
- niekontrolowane stereotypowe zachowania,
- zesztywnienie i karpi grzbiet,
- drżenie,
- agresja,
- powiększone źrenice.
Praca z psem jest to proces. Pies uczy się całe życie., a pokonywanie kolejnych wyzwań daje satysfakcję człowiekowi, którego pozytywne emocje odczytuje pies.
Jak zachowuje się pies po przejściach?
Psy po przejściach można podzielić na 3 główne grupy:
- Pies lękliwy i nieśmiały – tu należy ustalić co jest powodem lęku, strachu, wycofania, fobii. Ustalić strefę strachu oraz dystans krytyczny;
- Pies natarczywy – skupiamy się przede wszystkim na nauce treningu opanowania i samokontroli (z ręki, z podłogi). Pamiętać należy, że dla psa nicnierobienie to też trening;
- Pies agresywny – przede wszystkim ustalenie co jest podłożem agresji, a w większości przypadków wynika ona z lęku.
Każdy pies to oddzielna historia, a w szczególności duże emocje wywołują u nas dotyczące psów, które w swoim życiu doświadczyły od człowieka tylko złego.
Ochrona praw zwierząt w Polsce – Fundacja Ex Lege
Województwo lubelskie może poszczycić się, że w obronie zwierząt działa bardzo prężnie od wielu lat Fundacja Ex Lege. Jako organizacja zajmująca się ochroną praw zwierząt często otrzymują zgłoszenia dotyczące miejsc, w których masowo i z pogwałceniem praw zwierząt rozmnażane są psy i koty w celach handlowych. W takich miejscach rozmnaża się zwierzęta jedynie z chęci zysku, przy zapewnieniu im minimalnych warunków bytowych, tak, by móc czerpać z takiej hodowli jak największe zyski. Zwierzęta są tam traktowane przedmiotowo, nie są leczone, nie wspominając już o odrobaczaniu czy podstawowych szczepieniach. Przetrzymywane są w dużych skupiskach, w ciasnych klatkach, które powodują poważne uszkodzenia ciała, bez dostępu do światła czy stałego dostępu wody. Brodzą we własnych odchodach. Zwierzęta są źle karmione i pozbawione są kontaktu z człowiekiem co ma ogromny wpływ na ich psychikę. Zwierzęta stają się wylęknione i dzikie, mają ogromne problemy behawioralne. Przywrócenie im zdrowia i stabilizacji emocjonalnej to ogrom pracy i czasu poświęconego przez wolontariuszy, którzy użyczając zwierzęciu miejsca w swoim domu – tzw. domu tymczasowym i pracując nad ich psychiką darują in nowe życie.
Niemal 8 długich lat Fundacja przyjmuje zwierzęta do własnych domów, często do małych mieszkań, aby ratować ich życie. Niestety przy okazji wywracając do góry nogami własne życie…, bo przecież brudne, ranne, zarobaczone, wystraszone i nienauczone przebywania w domu psy i koty nie są łatwymi w obsłudze gośćmi.
Początkowy etap opieki nad zwierzęciem, które doświadczyło zaniedbań, bicia, urazów, głodu i było traktowane przedmiotowo, to prawdziwy horror. Każdy dzień, godzina, minuta to walka o podopiecznych Fundacji, których obecnie jest ponad 200 pod opieką tej organizacji. Od lat walczą o prawa zwierząt również w sądach. W rezultacie to właśnie działań wolontariuszy Fundacji trafiło pod ich opiekę setki zwierząt różnych gatunków.
Często też sprawa wymaga od Fundacji skierowania wniosków do organów ścigania zmierzające do wykrycia i ukarania sprawców przestępstw przeciwko zwierzętom oraz udziału w postępowaniach karnych reprezentując w nich prawa zwierząt. Niestety, pomimo zapadających w tych sprawach wyroków nadal ręce są pełne pracy – ludzie wciąż są okrutni.
W trakcie interwencji trafiają pod opiekę Fundacji Ex Lege wyniszczone zwierzęta domowe, egzotyczne i gospodarskie. Nigdy nie wiadomo co wolontariusze zastaną na miejscu zgłoszonej przez społeczeństwo interwencji… Fundacja opiera się jedynie na sieci domów tymczasowych, które opiekują się skrzywdzonymi zwierzętami. Niestety, w obliczu ciągle trwającego okrucieństwa odnotowano brak miejsca dla kolejnych podopiecznych. Dlatego Zarząd Fundacji zdecydował się zakupić stare gospodarstwo pod Lublinem, w którym utworzony zostanie pierwszy w Polsce Ośrodek Edukacyjno – Interwencyjny, do którego będą trafiać zwierzęta z interwencji Fundacji. Miejsce to również będzie tym, w którym będą edukowani mali i duzi, przedstawicieli służb i urzędów w duchu humanitarnego traktowania zwierząt, by zatrzymać okrucieństwo wobec zwierząt, w którym cierpiące, upodlone, połamane, chore, zagłodzone i pobite zwierzęta znajdą swój azyl, gdzie po raz pierwszy w życiu, doświadczą prawdziwej troski i opieki.
Fundacja Ex Lege utrzymuje się jedynie z datków ludzi dobrej woli. Bez wsparcia Darczyńców niestety nie są w stanie nic zrobić. Własny ośrodek pozwoli wolontariuszom Fundacji ratować kolejne zwierzęta, a niebotyczne kwoty, które obecnie są płacone komercyjnym podmiotom za hotelowanie i opiekę na odebranymi interwencyjnie zwierzętami przeznaczone zostaną na ich utrzymanie. Remonty, adaptacja i ogrodzenia pochłoną olbrzymie sumy.
Fundacja nie jest dotowana przez Państwo Polskie – może liczyć wyłącznie na wsparcie Darczyńców. Zachęcam do zapoznania się ze szczegółową działalnością oraz informacjami dotyczącymi powstającego ośrodka Fundacji Ex Lege na: https://www.fundacjaexlege.pl/ oraz wsparciem budowy ośrodka materialnie lub finansowo mBank: 75 1140 2004 0000 3102 8308 5025 BLIK: 690 280 455.
Potrzebujesz pomocy z pracą nad psem po przejściach?
Jeśli zainteresował Cię temat zapraszam do częstszego odwiedzania mojej strony. Niedługo pojawi się na niej więcej ciekawostek ze świata psów. W przypadku problemów ze swoim pupilem zapraszam do kontaktu tutaj lub telefonicznie. Zapraszam również do zapoznania się z pozostałymi usługami pomagającymi z nauką psa tutaj.