Czas świąteczny jest bardzo trudnym dla naszych czworonożnych podopiecznych. Dla nich ludzie są bardzo dziwni, przynoszą drzewko do domu i od razu zabraniają je oznaczyć, a na nim tyle ciekawych zapachów. Później jeszcze pojawiają się na nim bombki, światełka, a czasem pachnące pierniczki czy jabłka. Jak zatem najlepiej obchodzić Święta z psem? Przekonaj się!
Święta z psem okiem naszego pupila
W tym okresie pies zamiast spaceru o odpowiedniej długości dostaje krótki spacer (krótkie siku) np.: tylko runda dookoła bloku. Często słychać opiekunów mówiących do swoich pupili „Pospiesz się, muszę wracać do gości, jeszcze tyle roboty, chodź do sklepu, zabrakło tego i tego, trzeba dokupić!”.
Pies frustruje się, ponieważ jego potrzeby nie są zapewniane i zmienia się harmonogram dnia życia rodzinnego, który dawał mu spokój i przewidywalność wydarzeń. Pies doskonale też wyczuwa nasze poddenerwowanie i tempo w jakim wszystko robimy. Im bliżej Wigilii, tym częstsze stają się:
- narzekanie, że pies tkwi w kuchni (ładnie pachnie i często coś jadalnego spada na podłogę),
- zapominanie o psich potrzebach – rzadkie spacery, jedzenie o różnych porach lub wcale,
- narzekanie, że pies przeszkadza w sprzątaniu (zdarza się nawet, że szczeka na mopa czy odkurzacz lub łapie go zębami).
Pies to nie przedmiot!
Znane są mi przypadki, gdy pies czy kot został potraktowany jak przedmiot i posłużył jako prezent pod choinkę, a po miesiącu znudził się i trafił do schroniska. W niektórych krajach nigdy nie daje się zwierzaka w prezencie dziecku. Ono utożsamia prezent z rzeczą, a zwierzę nią nie jest i nie wolno go tak traktować. Dlatego dziecko powinno znaleźć pod choinką tylko maskotkę.
Żywym zwierzakiem wolno obdarować jedynie kogoś dorosłego. Jednak pod warunkiem, że o tym marzy, wyraził wcześniej takie pragnienie i jest do tego przygotowany – co oznacza, że będzie umiał się nim odpowiednio zaopiekować.
Żywy prezent powinniśmy dać przed świętami lub po nich. Dlatego, że jest to specyficzny czas, kiedy dużo się dzieje, a chodzi o to, by zwierzak nie trafił w sam środek tej krzątaniny pełnej napięcia i stresu, ponieważ nie będzie to ani korzystne dla niego, ani komfortowe dla nas – opiekunów.
Ponadto czas Świąt to zwiększona liczba osób w domu. Goście czasami zapominają się i oferują naszym czworonożnym przyjaciołom pieszczoty bez wyczucia. Dla psa niekomfortowe jest ciągłe pochylanie się nad nim, przytulanie go z całej siły, całowanie w nos i szczebiotanie mu do ucha, jaki jest słodki i mądry.
Produkty zakazane dla psa
Często też goście nie wiedzą, co jest dobre, a co szkodliwe dla naszych psiaków czy kociaków i chcąc być dla nich atrakcyjnymi, oferują cały wachlarz naszych ludzkich posiłków.
Produkty zakazane dla psa i kota to przede wszystkim:
- Czekolada (teobromina),
- Winogrona i rodzynki,
- Pestki jabłek (cyjanowodór),
- Awokado (persin),
- Orzechy makadamia,
- Drożdże, ciasto drożdżowe (etanol),
- Cebula, szczypiorek i czosnek(dwusiarczek propylu tiosiarczanów),
- Alkohol (fermentująca karma),
- Zielone, kiełkujące ziemniaki (solanina),
- Surowe jajka (salmonella),
- Warzywa strączkowe – mogą powodować skręt żołądka,
- Surowe ryby,
- Zielone części pomidorów (alkaloidy),
- Produkty mleczne – laktoza – umożliwia rozkład cukru mlecznego. Aktywność tego enzymu zanika ok. 6-8 tygodnia życia,
- Liście szczawiu (wiążą wapń i żelazo),
- Kości,
- Grzyby,
- Kawa (teobromina),
- Sól.
Do rzeczy niebezpiecznych należy też zaliczyć:
- Gwiazdę betlejemską,
- Jemiołę,
- Włosy anielskie,
- Ciętą folię,
- Bombki, które się tłuką,
- Cienkie kable,
- Niestabilną choinkę, którą z łatwością przewróci zaciekawiony psiak lub kociak.
Bezpieczne Święta z psem
Należy pamiętać, że alkohol jest bardzo szkodliwy dla naszych czworonogów. Możemy w inny sposób wyrazić naszą miłość do psa niż poprzez wspólną konsumpcję wina. Na nasze zadowolenie z picia szlachetnego trunku wpływ mają m.in. kolor, kształt, etykieta, liternictwo, a gdy na butelce pojawia się wizerunek zwierzęcia nasze doznania są jeszcze lepsze. Są winnice uwzględniające w nazwie ulubionego psa albo wypuszczające serie win przeznaczone dla miłośników konkretnych ras (np.: jamnik na etykiecie wina z długą szyjką i posiadającego długi finisz). Coraz częściej już pojawiają się na świecie „winne trunki” dla pupili (kotów i psów). Mają pomysłowe nazwy np.: ZinFanTail, CharDOGnay. Nie zawierają one jednak ani alkoholu, ani soku z winogron.
Sylwester z psem
Wielką traumą dla psa jest Noc Sylwestrowa. Nie możemy o tym ani na chwilę zapomnieć. Sylwester to dla wielu psów i kotów powód do paniki, ponieważ huki fajerwerków, hałas i zapach spalenizny są dla nich niezrozumiałe. Ponadto te dźwięki są odbierane przez psa znacznie głośniej. W takim dniu nasze zwierzęta mogą wpaść w panikę, stać się nieobliczalne, dlatego trudno przewidzieć ich reakcje. Sylwester to wystrzały i błyski – pies najczęściej próbuje uciec lub schować w łazience, a także pod łóżkiem lub w innym miejscu, które uzna za najbezpieczniejsze. Objawem stresu u psa może być jego kulenie się, drżenie całego ciała czy nadmierne zianie i ślinienie się. Pies może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne w domu. Możemy też zaobserwować na podłodze ślady spoconych opuszek psich łapek. Niektóre czworonogi potrafią też wokalizować np.: wyć lub szczekać.
Dlatego tak ważnym jest przygotowanie psa do Sylwestrowej nocy. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o wcześniejszy spacer z psem, który odbędzie się koniecznie na smyczy. Przed Sylwestrem, w konsultacji z lekarzem weterynarii, można podać odpowiednie suplementy lub tabletki uspakajające (nie otumaniające). Coraz popularniejsze stają się tzw owijki. Masaż Lindy Tellington-Jones TTouch znakomicie sprawdza się nie tylko u koni ale też i u psów. Owijanie to jak przedłużone w czasie przytulanie, którego wartości terapeutyczne są nam wszystkim powszechnie znane.
Potrzebujesz więcej porad jak spędzić Święta z psem?
Jeśli zainteresował Cię temat zapraszam do częstszego odwiedzania mojej strony. Niedługo pojawi się na niej więcej ciekawostek ze świata psów. W przypadku problemów ze swoim pupilem zapraszam do kontaktu tutaj lub telefonicznie. Zapraszam również do zapoznania się z pozostałymi usługami pomagającymi poznać behawior psa tutaj.