Psie sporty i nie tylko

png
Pies - Cane Corso - Hard Dog Race

Pies jest naszym towarzyszem od dawna. Wspiera nas i nasze działania w różnych obszarach życia. Warto wspomnieć o psich sportach, które możemy uprawiać razem z naszym pupilem – biorąc z nim czynny udział w przygotowaniach, treningach i poszczególnych konkurencjach lub jako widz, dając wsparcie naszemu pupilowi w podejmowaniu stawianych mu wyzwań. W poniższych dyscyplinach sukces drużyny pies-człowiek jest zależny od dobrego porozumienia i ścisłej współpracy. Pozwala również zapewnić nam lepsze samopoczucie oraz w większym stopniu zadbać o dobrostan psa.

Frida - pierwsza zima na Lipniaku

Poznaj najpopularniejsze psie sporty 🐶

Coursing jest to pogoń pary psów za imitacją zająca symulującą prawdziwą ucieczkę. Tor ucieczki ma długość od 500 do 1000 m. W klasyfikacji liczy się zaciętość, zwinność, inteligencja oraz umiejętność pokonywania przeszkód. Psy noszą obowiązkowo kaganiec i czaprak, bądź obrożę w kolorach czerwonym i białym lub niebieskim. Ważną umiejętnością jest tzw. brassok, czyli skok na zająca.

Ocenie podlega również zakończenie polowania. Kiedy zając wpada na metę, psy powinny go złapać, szarpnąć i przytrzymać łapami. Niedopuszczalne jest tarmoszenie ofiary. Wyścigi terenowe chartów odbywają się obecnie pod patronatem FCI. Organizuje ona raz w roku mistrzostwa świata i Europy.

Chodzenie z psem po górach

Mimo, że dogtrekking i canicross często uznaje się za ten sam sport, a same słowa używane są zamiennie, to trzeba rozróżnić, że są to dwa, odrębne psie sporty. Dogtrekking jest dyscypliną, w której biorą udział człowiek, pies/psy, inni zawodnicy, uprawianą w dzikich górskich terenach. Przyjęto, że trekking z psem jako dyscyplina pochodzi od entuzjastów wspinaczki w Górach Skalistych (USA), którzy postanowili wspinać się i pokonywać trudne tereny ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi.

Wspólne bieganie z psem

Whoopi w KW

Canicross to dyscyplina wywodząca się z tradycji krajów północnych, m.in. Skandynawii, gdzie wykorzystywano psy do ciągnięcia zaprzęgów oraz wyścigów sań. Jednak w przypadku tego sportu na końcu linki znajdują się nie sanie, a sam człowiek. Pies biegnie przodem ubrany w specjalne szelki, do których przypięta jest linka wyposażona w odpowiedni elastyczny amortyzator. Natomiast zawodnik ma na biodrach uprząż, która przenosi energię psiego towarzysza i ułatwia człowiekowi bieg.

Rzut psim dyskiem to też sport

Whoopi w Cegielnia Wierzchowina

Dogfrisbee jest cieszącym się coraz większą popularnością psim sportem polegającym na łapaniu przez psa dysku (frisbee). Dysk rzucany jest przez handlera (rzucającego opiekuna), a pies ma za zadanie złapać go i przynieść opiekunowi. Sport ten od zwykłego aportowania odróżnia przede wszystkim odpowiednia technika. W dogfrisbee liczą się nie tylko umiejętności aportowania przez psa – ważna jest również jego forma i zwinność. Duże znaczenie odgrywają także umiejętności handlera, który, obok opanowania, powinien wykazywać się bardzo dużą precyzją.

Tor z przeszkodami

Agility to sport, w którym pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami, musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód. Pies nie znając ich układu przed startem, ma za zadania zaliczyć je w odpowiedniej kolejności. Natomiast przewodnik ma możliwość wcześniejszego zapoznanie się z układem toru i jego zadaniem jest sprawne poprowadzenie psa.

W czasie pokonywania toru obowiązkowe jest zaliczanie tzw. strefy kontaktu, np. pies wbiegając na równię pochyłą nie może od razu skoczyć na jej szczyt, ale musi zaliczyć tę strefę – choćby jedną łapą. Psy oceniane są przez sędziów w kategoriach dostosowanych do ich wielkości. Dla mniejszych psów poprzeczki są niższe, dla większych odpowiednio wyższe (kategorie small, medium i large). Pierwotnie sport ten zyskał popularność jako przerywnik w czasie zawodów jeździeckich.

Kontrola pupila to również forma psiego sportu

Poleski Park Narodowy

Obedience /angielska nazwa „obedience” oznacza „posłuszeństwo”/ to dyscyplina obejmująca zadania szkoleniowe. W Polsce znajdują się w programie szkoleniowym psów ratowniczych. Niektóre z nich pokrywają się z podstawowym szkoleniem psa, ponieważ podczas treningu obedience również stosuje się takie komendy jak „Do nogi!”, „Na miejsce!”, „Siad!” czy „Zostań”.

Obedience jest trenowane wyłącznie poprzez pozytywne wzmocnienie, nagrodę i uwagę. Niepożądane zachowanie psa jest ignorowane, pożądane natomiast zostaje wzmacniane nagrodą i aprobatą. Trening obedience jest często łączony z użyciem klikera. Każda prawidłowa reakcja psa jest zaznaczana jednym kliknięciem, a następnie nagradzana. Dokładność w wykonywaniu zadań, uwaga i motywacja psa oraz doskonała interakcja pomiędzy psem a opiekunem to cele szkolenia obedience i kryteria oceny w turnieju.

Taniec z gwia… psami!

Pierwszą osobą, która wystąpiła „tańcząc” z psem była Mary Ray z Anglii podczas Crufts (corocznej międzynarodowej wystawy psów rasowych w Wielkiej Brytanii) w 1990 roku. Jednak początki Dog dancing według niektórych źródeł notuje się już w latach 80-tych. Najprościej Dog dancing określić można jako taniec z psem. Sam termin jest jednak niedokładny, a oglądając pokazy skłaniamy się raczej ku nazwie „psie posłuszeństwo w rytm muzyki”. Nie chodzi tu oczywiście o uczenie psa kroków do walca czy rumby. Jest to bardziej sportowe posłuszeństwo – wykonywanie przez psa sztuczek podyktowanych naszą wyobraźnią w rytm muzyki.

Aportowanie jako psi sport

 

Dummy to aportowanie z 15 km dummika (wałka tzw. sztucznego aportu o wadze ok 0,5 kg) – odnalezienie go i powrót do właściciela. Praca z psem na dummy ma za zadanie doskonalenie jego wrodzonych cech do aportowania, naukę współpracy z człowiekiem i udoskonalenie posłuszeństwa zarówno w bliskim kontakcie jak i na odległość. W Polsce organizowane są zawody dummy. Mogą w nich wziąć udział wyłącznie psy z grupy retrieverów.

Z psem na rowerze

Czarnowoda - Tosia ćwiczy przywołanie

Bikejoring jest dyscypliną sportu zaprzęgowego. Pies lub dwa psy wspólnie ciągną rower opiekuna. Do tego sportu nadają się psy silne fizycznie o odpowiedniej wielkości. Najszybsze w tej dyscyplinie sportu są psy rasy greyster, która jest mieszanką wyżła i greyhounda.

Czy psia sztafeta to już sport olimpijski?

Ares i Ziuta - początki

Flyball to wyścigi psich sztafet, gdzie na dwóch równoległych torach przeszkód rywalizują dwie psie sztafety. Każda psia drużyna składa się z 4-6 psów. Dwa identyczne zestawy przeszkód stoją w niewielkiej odległości od siebie. Przewodnik ustawia się z psem na starcie i na dany znak wypuszcza zawodnika, który biegnie pokonując cztery przeszkody. Następnie wskakuje na boks i łapie wystrzeloną piłkę. Potem wraca tą samą drogą. Bieg jest zaliczony, jeśli pies bezbłędnie pokona przeszkody i nie upuści piłki. Po przekroczeniu linii mety startuje kolejny zawodnik sztafety.

Tor przeszkód jako psi sport

Nowe zapachy i sprzęty

Rally-Obedience jest alternatywą dla sportowego posłuszeństwa jakim jest Obedience. Rally-O zwane jest często posłuszeństwem na luzie. Sport ten zawiera również elementy agility, co gwarantuje zdobycie dodatkowych umiejętności oraz więcej zabawy. Na zawodach przewodnik z psem mają do pokonania specjalnie przygotowany tor, na którym znajdują się różnego rodzaju stacje – ćwiczenia podobne do tych w standardowym obedience.

W odróżnieniu od zawodów obedience, w Rally-O przewodnik może w różnoraki sposób chwalić i zachęcać psa do współpracy. Pomaga to też początkującemu zawodnikowi w odniesieniu sukcesu. Ideą Rally-O jest zachęcenie do pracy z psem wszystkich członków rodziny, dlatego w zawodach mogą uczestniczyć zarówno dorośli jak i dzieci. W zajęciach mogą brać udział czworonogi wszystkich ras, psy wielorasowe, szczeniaki (od 6-tego miesiąca życia), oraz psy starsze (powyżej 8-ego roku życia), a nawet psy ze stwierdzoną niepełnosprawnością, która nie ogranicza możliwości uczenia się zwierzęcia. Dla takich psów ćwiczenia Rally-O mogą stać się doskonałą formą aktywności i stymulacji utrzymującą psa w dobrej kondycji psychofizycznej.

Nos też może być sportem

Czarnowoda - Tosia poznaje konia

Nosework polega na rozpoznaniu i znalezieniu przez psa zapachu oraz wskazaniu opiekunowi miejsca znalezienia. Musi to tak zrobić, aby przewodnik miał pewność, że pies dobrze wybrał i mógł zasygnalizować ten fakt egzaminatorowi słowem „alarm” lub przez podniesie ręki. Przewodnik psa musi tak wytrenować psa, by ten wskazywał mu to w charakterystyczny sposób.

Nie chodzi tu tylko o samo szukanie zapachu, ale też o relację z psem – komunikację, nauczenie go, jak ma pokazać, że w danym miejscu jest dany zapach, który opiekun chce, aby pies wskazał. Egzaminy uprawniają do startu w zawodach w poszczególnych klasach i w konkretnych kategoriach. Zawody na sali należą do tych łatwiejszych. Trudniejsze są zawody w terenie, gdzie na psa może czekać wiele rozproszeń. W tym sporcie liczy się też czas.

Najlepszą obroną, jest zabawa…

Tosia i nowy kolega

Obrona to szkolenie psa obronnego mające na celu uzyskanie wysokiej karności i szczególnej relacji psa z przewodnikiem. Celem szkolenia jest również rozwijanie popędu łowieckiego w taki sposób, aby dopingować psa do zabawy z pozorantem. Jest ona częścią egzaminu IGP. Międzynarodowego egzaminu składającego się z trzech części: A – tropienie, B – posłuszeństwo, C – obrona. Taki test daje nam dokładny pogląd na temperament psa oraz na jego wszechstronność.

Wystawa jako psi sport? Czemu nie!

Euro Dog Show Nadarzyn

Wystawa psów rasowych jest imprezą organizowaną przez organizację kynologiczną, mającą na celu zgromadzenie psów rasowych w określonym miejscu i czasie oraz dokonanie ich prezentacji i oceny. Wystawy psów przebiegają zgodnie z regulaminem.

Podczas pokazów pies musi zostać zaprezentowany w określony sposób i jest porównywany z innymi psami. Oceną psów podczas wystawy zajmują się sędziowie kynologiczni. Pod uwagę brany jest zarówno wygląd zewnętrzny psa (eksterier), jak i jego cechy psychiczne. Efektem oceny jest przyznanie psu określonej noty. Dodatkowo możliwe jest przyznanie tytułu, który otrzymuje najlepszy z porównywanych psów w danej grupie. Przyznane oceny decydują o tym, czy pies lub suka będą mogły być w przyszłości wykorzystane do reprodukcji. Inną rolą wystaw jest wymiana doświadczeń pomiędzy hodowcami, poznawanie ras, a także spotkanie towarzyskie osób o podobnych zainteresowaniach.

IV Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych

W Lublinie najbliższa, IV Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych, organizowana przez Związek Kynologiczny w Polsce Oddział Lublin, odbędzie się w dniach 10 -11 grudnia 2022 roku na terenie Targów Lublin, ul. Dworcowa 11.

Nie wiesz jak zacząć ćwiczyć ze swoim pupilem?

Ćwiczenia na Cyprze

Jeśli zainteresował Cię temat ćwiczeń ze swoim pupilem, zapraszam do kontaktu tutaj lub telefonicznie. Postaram się dobrać odpowiednie ćwiczenia dla Ciebie i Twojego psiaka. Zapraszam również do zapoznania się z pozostałymi usługami behawiorystycznymi tutaj.